středa 31. července 2013

Erlebnisklettersteig Gemmi - obtížnost C


Stručná charakteristika: Fantastická, hravá, adrenalinová, výhledová, parádní… to všechno jsou přívlastky, které na tuto ferratu stoprocentně sedí. Jde o novou středně těžkou cestu přímo v průsmyku Gemmipass spojující Wallisské Alpy a Bernské Alpy, u níž je zapotřebí absolutní odolnost vůči závratím.


Příjezd a parkování: V obci Leukerbad lze zaparkovat auto na placených parkovištích (nejblíže cíli je parkoviště přímo u lanovky nebo cca o 200 m níže u sportovní arény a kempu). Pokud vám nevadí projít se obcí, lze nechat auto na malých parkovištích u cesty pod Leukerbadem (počítejte pak s cca 2,5 km do kopce k lanovce či nástupu na turistickou cestu).


Přístup: Ferrata začíná přímo v průsmyku Gemmi u staré budovy hotelu (nyní ruiny), tedy asi 2 minuty chůze od lanovky z Leukerbadu na Gemmipass. Cestička k ferratě je značená, ale v podstatě stačí sejít k bílé budově starého hotelu (trochu strašidelně působící v té švýcarské dokonalosti :-)). Vzadu za budovou začíná ferrata dlouhým lanovým mostem – nelze přehlédnout. Nahoru se lze tedy dostat lanovkou (zpáteční jízdenka 30 CHF, stav 2013) nebo pěšky klikatou cestou nahoru (taky příjemné, ale nutné počítat s převýšením cca 900 výškových metrů).


Výstup: Už samotný nástup na ferratu vzbudí totální nadšení a vyplaví hromadu adrenalinu. Je totiž nutné přejít 65 m dlouhý lanový most, který se ve větru příjemně houpe. :-) Toto je zároveň rozřazovací atrakce – kdo most zvládne, může si pak vychutnat i další hrátky. Cesta sama o sobě není náročná – jedná se nejdříve o sestup, pak traverz po skále pod lanovkou s možností úniku z ferraty a závěrečný výstup zpět na náhorní plošinu průsmyku. Zato psychiku potřebujete odolnou – po chvíli přicházejí volně zavěšené špalky či dřevěné houpačky, po nichž je nutné přejít, 20 metrů dlouhý drátěný žebřík, který se otočí o 540 stupňů, síť, dřevěné lávky, další lanový most, žebřík s výhledem přímo pod sebe… to vše v expozici cca 300 metrů. Po cestě se na vás dívají cestující z lanovky a vždy vás obdivují! :-) Možnost úniku je po výlezu z točitého žebříku, který končí přímo u vyhlídkové plošiny u lanovky – zde nezahnete k síti, ale vylezete až na plošinku.

Cesta zabere minimálně 2 hodiny. Pokud stihnete, pokochejte se občas výhledem na jih :-) K vidění jsou opravdové skvosty – Mont Blanc či Matterhorn nevyjímaje.


Na cestu nastupujte jen v nedeštivém, suchém a nevětrném počasí.
 

Sestup: Ferrata končí kousek nad lanovkou, zpět tedy opět lanovkou nebo po svých značenou stezkou do Leukerbadu.
Ideální sezóna: Ferrata je otevřena od července do září či října, záleží na sněhových a povětrnostních podmínkách. Aktuální situaci vždy dopředu zjistěte! Viz stránky https://sites.google.com/site/viaferrrata nebo informační centrum v Leukerbadu.


Vlastní hodnocení: Skvělá atrakce, která potěší především zkušené ferratisty – ti se na ní doslova vydovádějí. Začátečníkům bude působit celkem dost potíže, je totiž potřeba mít absolutní odolnost vůči závratím a chuť do více či méně akrobatických kousků. Ve spojení s koupáním v leukerbadských termálech dokonalost sama. :-)


Zajímavé tipy v okolí
Odkazy:
Doporučujeme:
Ferratám ve Švýcarsku je věnován i náš nový vymazlený ebook "Nejlepší ferraty Švýcarska".

http://pruvodcenaferraty.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat