neděle 28. června 2015

Ferrata Ernesto Che Guevara – obtížnost C

Stručná charakteristika: přibližně 20 km severně od největšího italského jezera Lago di Garda se nachází extrémně dlouhá ferrata (spíše lehčí obtížnosti) jež je vedená nádhernou a majestátnou stěnou na vrchol kopce Monte Casale (1 632 m.n.m.). Jedná se asi o nejhezčí zajištěnou cestu v této oblasti a poctivou celodenní túru.Příjezd a parkování: z České republiky je ideální cesta přes rakousko-italský hraniční průsmyk Brenner. Pak po dálnici přes Bolzano až do města Trento, zde sjet a pokračovat ve směru na Arco a Lago di Garda až do městečka Pietramurata. Pokud vyrážíte z jihu od Gardského jezera, jeďte na sever přes známé lezecké město Arco samozřejmě taktéž do městečka Pietramurata.

Pokud přijíždíte ve směru od jezera, odbočíte doleva těsně před výjezdem z Pietramurata na Sarche. Ve směru od Trenta zahněte doprava, hned za cedulí oznamující vjezd do Pietramurata.


Po odbočení přijedete cca po 500 m na velké parkoviště.Přístup: z parkoviště je to k začátku ferraty asi 20 minut. Je potřeba obejít funkční kamenolom, cestu vám usnadní šipky. Z parkoviště se vraťte asi 100 m po příjezdové cestě, kde vás šipka navede doleva ve směru chůze na odbočku. Nelekejte se – ze začátku vypadá přístupová cesta podezřele, ale opravdu vás nedovede do kamenolomu či někam na skládku, ale až k ferratě :-) 


Výstup: nenechte si ze začátku lezení pokazit dojem hlukem z kamenolomu pod vámi (hlavně ve všední dny). Brzo se dostanete vysoko nad něj, přestanete ho vnímat a budete tady jen vy, spolulezci a skála :-). Popisovat ferratu podrobně krok za krokem nemá smysl – je neuvěřitelně dlouhá. Důležité je, že není obtížná a lezecky vás na ní nic nepřekvapí (většina míst má obtížnost B a A, a pouze několik těžších míst má hodnocení B/C a jen jedno místo ke konci má hodnocení C). Budete mít tedy dost času a příležitosti si odpočinout, pokochat se a vychutnat si lezení tohoto „bigwallu“ :-) Počítejte s tím, že ferratou vylezete více než 1 300 výškových metrů. Což samozřejmě musí zabrat nějaký čas - výstup stěnou tak zabere minimálně 4 hodiny – připravte se na to a vezměte si dostatečné zásoby tekutin. 

Po ukončení lezení vás čeká příjemná procházka po louce k vrcholovému kříži. Užijte si výhledy – tentokrát jsou opravdu zasloužené a vydřené :-)Sestup: od kříže či od konce ferraty přejděte louku k nedaleké chatě Don Zio. Jde o příjemnou (a cenově dostupnou) horskou chatu vhodnou k občerstvení (nelze však spoléhat na to, že bude vždy otevřená).

Teď máte dvě možnosti jak se vrátit k autu – lehčí, ale o něco delší cestu č. 427 na sever do obce Sarche a pak zpět do Pietramurata. Tato cesta vám zabere 3 – 4 hodiny.


My doporučuje sestup směrem k jihozápadu. Jděte od rozcestníku po cestě č. 408 na hřeben Duson (někde též Busón). Zde odbočte doleva směr Pietramurata na zajištěnou cestu Ferrata del Rampin č. 426. Jde o spíše hodně strmou lesní pěšinu (obtížnost A-B), kde má smysl se jistit hlavně za mokra a při únavě. Cesta vás přivede blízko k Pietramurata a cedulky (Rientro Che Guevara) zpět k výchozímu místu. Tato sestupová trasa se může vejít do 3 hodin.


Ideální sezóna: březen – říjen. Cesta je opravdu vhodná na méně horké dny. V letních měsících může pohyb na ní být pořádné „peklo“ :-)


Vlastní hodnocení: nádherná cesta v monstrózní stěně. Její velká náročnost není v lezeckých obtížích, ale ve velmi nadprůměrné délce a v tvrdých klimatických podmínkách v letních měsících. Jednoznačně se jedná o nevšední zážitek a hodnotný sportovní výkon. Tato cesta není nic pro ranní povaleče – je nutné počítat s tím, že celý výlet zabere alespoň 9 hodin!


Zajímavé tipy v okolí:
 
Odkazy:

3 komentáře:

  1. Tuto ferratu som absolvoval v lete, za priameho slnka. Isli sme partia cca 10 ludi. Vody sme mali kazdy asi 2l/os. V teplote okolo 30° a na priamom slnku niektori (mladi chlapci) vodu vypili uz v 1/3 cesty. Ferrata je naozaj krasna na pohlady a prijemne lezenie v stene. Ku koncu sme uz boli vsetci naozaj zmoreni. (hrozilo, ze sa bude volat zachranky, niektori uz nevladali doliezt na vrchol a javili znamky upalu a dehydratacie... Jeden zo skupiny vyliezol na vrchol (rekonstruovala sa tam chata) a kupili sme od robotnikov vodu... Zniesol ju tym smoliarom a vystup dokoncili. Zostup sme mali niekde na druhu stranu kopca a do Pietramuraty sme prisli az za tmy. Pre slabe kusy muselo ist auto, lebo odmietli pokracovat peso. Cize ano, je to naozaj narocna ferrata hlavne v lete za slnecneho pocasia. Je to kamenna pec, kde sa pocas vystupu doslova uvarite :) Ale NADHERA!!! Odporucam. PS. v okoli Lago di Garda odporucam ferraty Rino Piseta a Monte Albano. MN

    OdpovědětVymazat
  2. Tuto ferratu som absolvoval v lete, za priameho slnka. Isli sme partia cca 10 ludi. Vody sme mali kazdy asi 2l/os. V teplote okolo 30° a na priamom slnku niektori (mladi chlapci) vodu vypili uz v 1/3 cesty. Ferrata je naozaj krasna na pohlady a prijemne lezenie v stene. Ku koncu sme uz boli vsetci naozaj zmoreni. (hrozilo, ze sa bude volat zachranky, niektori uz nevladali doliezt na vrchol a javili znamky upalu a dehydratacie... Jeden zo skupiny vyliezol na vrchol (rekonstruovala sa tam chata) a kupili sme od robotnikov vodu... Zniesol ju tym smoliarom a vystup dokoncili. Zostup sme mali niekde na druhu stranu kopca a do Pietramuraty sme prisli az za tmy. Pre slabe kusy muselo ist auto, lebo odmietli pokracovat peso. Cize ano, je to naozaj narocna ferrata hlavne v lete za slnecneho pocasia. Je to kamenna pec, kde sa pocas vystupu doslova uvarite :) Ale NADHERA!!! Odporucam. PS. v okoli Lago di Garda odporucam ferraty Rino Piseta a Monte Albano. MN

    OdpovědětVymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat