úterý 16. července 2013

Echernwand Klettersteig – obtížnost D

Stručná charakteristika: příjemná zajištěná cesta ve středním Rakousku u města Hallstatt, spíše průměrné obtížnosti, jejíž předností jsou nádherné výhledy na jezero Hallstattersee a jeho okolí.


Příjezd a parkování: po příjezdu do městečka Hallstatt je potřeba odbočit doprava k lanovce Salzbergbahn, jež vede k solným dolům (Salzbergwerk). Parkování je ve městě většinou zpoplatněno – lze využít například to v těsném sousedství lanovky.


Přístup: od dolní stanice lanovky po asfaltové cestě do kopce. Po chvíli je značená odbočka doleva na lesní pěšinu, která vás provede pod lanovkou. K nástupu je to slabých 15 minut.
 
 
Výstup: tato zajištěná cesta není příliš obtížná, začíná 8 metrovým žebříkem a potom se střídají plošinky v lese se skalními bloky. Po každé trochu těžší pasáži je odpočinkový úsek. Mezi zábavné prvky patří žebřík vykloněný od skály do prostoru, který se nachází zhruba v polovině cesty. Stoupá se po něm lehce (samozřejmě po jeho horní straně :-) ), ale může to být pro někoho i s překrokem zpět na skálu přeci jen „zdravě“ nepříjemné. Nejtěžší opravdu „déčkové“ místo se dá obejít zprava (označeno) za pomocí několika žebříků (obtížnost této varianty je B/C). Obě varianty se brzy spojí a následuje již bezproblémové dolezení na konec cesty. Lesní pěšina vás pak zavede k horní stanici lanovky. Cesta je výborně zajištěna, a přestože má necelých 300 výškových metrů zabere pouze 1,5 – 2 hodiny.
 
 
Sestup: po vyasfaltované stezce, začínající kousek od horní stanice lanovky (aktuálně v roce 2013 je značená jako nebezpečná pro jedno místo zničené sesuvem půdy – přesto se po ní dá pohodlně sestoupit). Sestup zpět na parkoviště (možno odbočit i přímo do centra Hallstattu) zabere asi 30 minut. Samozřejmě je možné sjet dolů i lanovkou.
 

Ideální sezóna: květen - říjen
Vlastní hodnocení: ferrata je jedinečná hlavně pro své krásné výhledy. Její přelezení nezabere mnoho času a tak se dá výstup spojit s návštěvou solných dolů, které se nalézají kousek od konce zajištěné cesty nebo ve zbytku dne využít některou z dalších ferrat v okolí.


Zajímavé tipy v okolí
 • cvičné ferraty (Laserer alpin Klettersteig, Schmied Klettersteig)
 • plnohodnotné ferraty (Intersport Klettersteig, Seewand Klettersteig)
 • zábavná ferrata Postalmklamm Klettersteig
 • nejstarší evropské solné doly, jsou v těsné blízkosti ferraty a určitě stojí za návštěvu 
 • v Hallstattu stojí za návštěvu i kostnice, která se nalézá u katolického kostele (vstup ze hřbitova, vstupné 1,5 EUR)
Odkazy:

2 komentáře:

 1. Jedním slovem SUPER. Rýchlý přístup pod ferratu, paradní lezení a pohodlný sestup. Sem tam drolící se skála může potrápit lezce pod vámi, ale nádherné výhledy i místy technické lezení zaženou každý splín :-) Nehledejte parkování mimo ( shola nemožné ). Najděte první volné ( placené ) parkovací místo ( 3 velké parkoviště v okolí ) a hurá lozit. Prakticky celoděnní parkovné vas vyjde na 7,5 Euro ( 07/2015 ). Po lezení doporučuji osvěžující koupání. Příště klidně zase.

  M.

  OdpovědětVymazat
 2. Pozor, po lesním požáru 2018 je prý ferrata dlouhodobě UZAVŘENÁ.

  OdpovědětVymazat