úterý 30. prosince 2014

Mammut Klettersteig „Schweifine“ – obtížnost B (C/D)

Stručná charakteristika: Jedeme-li do Zermattu a nemáme-li zrovna nějaké vyšší cíle (tj. např. Matterhorn či Dufourspitze), jde o ideální způsob, jak poznat nejvyhlášenější turistické centrum Švýcarska a vyhnout se davům. Cesta je přizpůsobená různým „výkonnostním“ úrovním – začátek je velmi snadný, postupně se přitvrzuje. Značka PPP = panorámata prostě parádní. 


pondělí 29. prosince 2014

Recenze – Karl Gabl: Počasí na horách

Kniha, kterou na konci roku 2014 vydalo nakladatelství Alpy Praha, se sice nevěnuje zajištěným cestám, ale pro milovníky tohoto sportu je rozhodně velmi přínosná. Vždyť znalost alespoň základů meteorologie a schopnost odhadnout vývoj počasí je naprosto zásadní pro každý šťastný návrat z hor.

pátek 5. prosince 2014

Rozhovor I.: Z českých luhů a hájů - Martin „Čokař“ Marek

Co je malé, to je milé. Naše hory svou výškou sice nikoho (snad s výjimkou Holanďanů) neohromí, ale jsme tu doma. Dáme tedy na začátek našeho rozhovorového seriálu prostor zástupci českých zajištěných cest. Na naše otázky ochotně odpověděl Martin „Čokař“ Marek z občanského sdružení Vodní brána, které stojí za realizací ferraty Vodní brána a připravuje zajištěnou cestu Frýdlantské cimbuří…

Kdy, jak, proč a za kolik? Aneb startujeme seriál rozhovorů s tvůrci ferrat…

Jak si tak občas lezeme, napadá nás spousta věcí – zpravidla tvůrce ferraty blahořečíme, že to opravdu parádně vymyslel, někdy si neodpustíme kritické hodnocení množství železa v cestě či reklam na skále, hlavně ale dumáme, kolik času musel autor věnovat samotné realizaci, jaké náklady s sebou stavba zajištěné cesty nese, jak často ferrata prochází kontrolou a co jsou vlastně tvůrci zač.
A tak jsme se rozhodli, že prostě a jednoduše začneme oslovovat autory našich oblíbených a případně jinak zajímavých ferrat se zvídavými dotazy…